AKTUALITY SLEDUJTE NA facebook

Crazy Film Fest se uskuteční 9. – 11. října v Řevnicích.  Pořádá ho neziskovka BONA, o.p.s. ve spolupráci s kinem Řevnice, ZUŠ Řevnice a o.s. Náruč. Uvidíte 9 hraných filmů či dokumentů třeba z Islandu, Norska nebo Austrálie, které uvedou odborníci z oboru psychiatrické a psychoterapeutické péčeNavíc se můžete těšit i na koncerty, divadla a výstavu.

Vstupné na jeden film 100 Kč (pro členy AČFK za 75 Kč), permanentka na celý festival včetně koncertů 500 Kč.
Koncerty UNITED HEADS a OTK 80 Kč, Bohnická divadelní společnost 50 Kč, ostatní akce zdarma (vstupné dobrovolné). 

PRAKTICKÉ INFORMACE

Chceme si s vámi v Řevnicích užít 3 skvělé dny a navíc přispět k bourání předsudků, s nimiž se setkávají lidé s duševním onemocněním. Pojďte s námi nahlédnout do jejich světa. Zjistěte, jaké to je slyšet hlasy, které jiní neslyší a vidět co jiní nevidí.

Chceme, aby ožily celé Řevnice. Kromě filmových projekcí se můžete v neopakovatelném prostoru dřevěného železničního magacínu Sklad 13 těšit na koncerty skupin United Heads, OTK a Výplach, originální výstavu výtvarného umění nebo divadelní představení Bohnické divadelní společnosti. 

PROGRAM

 část KINO ŘEVNICE

—————————————-     9. října / 18:00 hod     ———-——————————

PRELETNADKUKACCIMPŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM

Drama, USA, 1975, 133 min. Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů. Adaptace bestselleru Kena Keseyho od Miloše Formana získala všech 5 hlavních Oscarů za rok 1975. Více na CSFD.

BESEDA S HOSTEM:  MUDr. Michaela Štochlová, Primářka, Následná péče III., Psychiatrická nemocnice Bohnice

—————————————-     9. října / 21:00 hod     ———-——————————

HODNAHOLKAHODNÁ HOLKA

Dokument, Norsko, 2014, 72 min. Norská filmařka Solveig je úspěšná a optimistická žena sršící energií. Už od školy je zvyklá, že se jí daří, na co sáhne, a s perfekcionismem sobě vlastním dosahuje dalších životních met. Jednoho dne se však její životní krasojízda prudce zbrzdí. Solveig onemocní těžkou klinickou depresí a jejím dalším projektem se stává film o ní samé. Po kořenech své nemoci pátrá v historii vlastní rodiny i ve své odvěké potřebě být vždy ta „hodná holka”.  Více na CSFD.

BESEDA S HOSTEM:  PhDr. Petr Winkler, Vedoucí výzkumného programu, Oddělení sociální psychiatrie, Národní ústav duševního zdraví

—————————————-     10. října / 14:00 hod     ———-——————————

SEJDEZOCISEJDE Z OČÍ, SEJDE Z MYSLI

Dokument, Kanada, 2014, 88 min. Jaké je žít v léčebně pro schizofreniky, kteří spáchali těžké zločiny? Režisér John Kastner strávil 18 měsíců s pacienty i personálem léčebny v kanadském Brockvillu. Jeho nekriticky pozorující kamera zachycuje běžný život na uzavřeném oddělení, každodenní rutinu, konflikty i občasná milostná vzplanutí. Skrze rozhovory dostává divák mimořádnou příležitost důvěrně poznat vnitřní svět nemocných i okolnosti, které vedly k jejich hospitalizaci. Více na CSFD.

BESEDA S HOSTY: Mgr. Aleš Lang , Ředitel, BONA, o.p.s. a MUDr. Martina Votrubová

—————————————-     10. října / 16:00 hod     ———-——————————

DVADNYJENDANOCDVA DNY, JEDNA NOC

Drama, Belgie / Itálie / Francie, 2014, 95 min. Sandra pracuje v místní solární elektrárně a právě se zotavuje z depresí, které byly důvodem její časté absence v práci. Vedení společnosti o ní nemá zájem, nechce však navenek vystupovat ve zlém světle. Finální rozhodnutí o Sandřině osudu tak nechává na jejích kolezích, kteří mají určit, zda Sandra o práci přijde anebo ne. Pokud ano, budou si moci ponechat své roční bonusy ve výši 1000 eur, a pokud ne, tak o ně přijdou. Sandra se nevzdává a během dvou dnů a jedné noci se ze všech sil snaží přesvědčit kolegy, aby se rozhodli v její prospěch. Více na CSFD.

BESEDA S HOSTEM: Mgr. Lenka Slavíková, Psycholožka a socioložka, CKP Dobřichovice

—————————————-     10. října / 18:00 hod     ———-——————————

ANDELEVSEHOMIRAANDĚLÉ VŠEHOMÍRA

Drama, Island / Norsko / Německo / Švédsko, 2000, 100 min. Hlavní postavou je mladík Paul trpící schizofrenií. Nejprve se s ním setkáváme v rodinném kruhu, poznáváme jeho přátele i dívku. Pak ho následujeme do nemocnice. Na psychiatrickém oddělení se setkáváme s pestrobarevnou společností. Óli Beatle věří, že složil všechny písně Beatles a poslal jim je formou telepatické zprávy, kultivovaný a vzdělaný Viktor se někdy proměňuje v Hitlera a Peter, Pallův spolubydlící, je závislý toxikoman, toužící na čínské univerzitě obhájit doktorát o Schillerovi. Více na CSFD.

BESEDA S HOSTEM: Mudr. Martin Jarolímek, Primář, Oddělení léčby psychotických a neurotických poruch, Denní psychoterapeutické sanatorium Ondřejov

—————————————-     10. října / 20:30 hod     ———-——————————

ANDELSKEDITEANDĚLSKÉ DÍTĚ

Drama, Austrálie, 1995, 105 min. Příběh dvou mladých zamilovaných schizofreniků, kteří se seznámí na jednom z mnoha povinných terapeutických sezeních. Osudově se do sebe zamilují a začnou spolu bydlet. Zlom v příběhu nastává ve chvíli, kdy se společně rozhodnou nebrat předepsané léky, jež je udržují (alespoň částečně) v reálném světě. Sled následných tragických událostí jen umocňuje Katino těhotenství a následný porod „andělského dítěte“. Snímek citlivě a přitom realisticky zobrazuje život lidí stižených jednou z nejkrutějších nemocí, při které ztrácí nejen sami sebe, ale stávají se i štvanci svých představ, halucinací a nebezpečných obsesí. Více na CSFD.

BESEDA S HOSTEM: Ing. Zdeněk Heřt, Peer konzultant BONA o.p.s.

—————————————-     11. října / 15:00 hod     ———-——————————

TERAPIELASKOUTERAPIE LÁSKOU

Komedie / Drama / Romantický, USA, 2012, 122 min. Učitel dějepisu, Pat Solatano (Bradley Cooper), prošel psychickou krizí, během níž přišel o všechno – ztratil dům, práci, manželku i svůj dosavadní život. Jediné, co získal, bylo osm měsíců strávených v psychiatrické léčebně. Po jejich skončení mu soud dovolí vrátit se domů. A tady teprve začíná příběh Terapie láskou, excelentního filmu, který se pyšní 4 nominacemi na Zlaté Glóby a dokonce 8 nominacemi na Oscary včetně nominace za nejlepší film, režii, scénář i herecký výkon. Více na CSFD.

BESEDA S HOSTEM: Mgr. Jana Poljakova, Organizace rodinných příslušníků pacientů

—————————————-     11. října / 17:30 hod     ———-——————————

UMENÍ PLAKATUMĚNÍ PLAKAT

Drama, Dánsko, 2006, 106 min. Drama s prvky černého humoru, které se odehrává v Dánsku v 70. letech. Příběh své rodiny vypráví jedenáctiletý Allan, jehož duševně nemocný otec je pro svou schopnost dojmout lidi k slzám vyhlášeným pohřebním řečníkem. Doma si však otec vlastním hraným pláčem vynucuje soucit celé rodiny. Allanova rodina je kvůli tomuto citovému vydírání v troskách – matka již rezignovala, jeho starší bratr se odstěhoval a sestra skončí na psychiatrii, kam si odnáší jedno děsivé rodinné tajemství. Allan se rozhodne udělat cokoli, aby dal rodinu znovu dohromady. Více na CSFD.

BESEDA S HOSTEM: Doc. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D., Primář kliniky, Národní ústav duševního zdraví

—————————————-     11. října / 20:00 hod     ———-——————————

LARSAJEHOLARS A JEHO VÁŽNÁ ZNÁMOST

Komedie/Drama, USA / Kanada, 2007, 106 min. Lars je typický looser, žije na malém městě a je až dojemně nesmělý. Jednoho dne si přivede do domu svého bratra a jeho ženy svou novou přítelkyni – nafukovací pannu Biancu objednanou přes internet. Místo sexu ale Lars prahne hlavně po opravdovém a cituplném vztahu a podle toho se k Biance chová. Jak ale tohle vysvětlit obyvatelům malého městečka? Larse mají naštěstí všichni rádi a Bianca tak brzy chodí do kostela, pracuje jako panna v obchodě se šaty a stane se i dobrovolnicí v místní nemocnici. Více na CSFD.

BESEDA S HOSTEM: PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D., Psycholog, psychoterapeut a publicista

 

DOPROVODNÝ PROGRAM – MODRÝ DOMEČEK A SKLAD 13

—————————————-     9. října / 20:00 hod     ———-——————————

GALERIE SKLAD 13: UNITED HEADS

United Heads si již přes dvacet let drží své stálé jádro, s kterým odehráli již přes 300 živých koncertů. Jejich hudba prodělala dlouhý vývoj původně od hip-hopu (hit „S brejlema nebo bez brejlí“), přes acid jazz, až po dnešní taneční sound, vycházející z odkazu funky-disco scény 70. let. Hudební ochutnávka z jich posledního alba Pants Down! 

—————————————-     10. října / 14:00 hod     ———-——————————

MODRÝ DOMEČEK: STUDIO 27 “Zaostřeno na duši”

Filmařský a žurnalistický tým složený z lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Vytvářejí díla, jež mají přispět k informovanosti – více se od nich dozvíte nejen o duševních onemocněních a životě s nimi, ale i o celé široce pojímané oblasti duševního zdraví.

—————————————-     10. října / 16:00 hod     ———-——————————

SKLAD 13: VERNISÁŽ MARTIN ŠOUREK a žáci ZUŠ Řevnice. 

—————————————-     10. října / 17:00 hod     ———-——————————

SKLAD 13: Divadelní soubor MEZI PRKNY

Houstone, máme problém! Představení pro děti o třech kočkách domácích, které vyslali lidi na misi do vesmíru. Cesta v raketě ale vůbec neprobíhá tak, jak má. Líza, Minerva a Gaučík musí na cestě na neznámou planetu  prokázat hodně odvahy a šikovnosti a taky se vypořádat s malým vetřelcem, kterého v raketě objeví. Přijďte se podívat na jejich dobrodružství a na to, jak to celé dopadne.

 —————————————-     10. října / 20:00 hod     ———-—————————–

SKLAD 13: OTK + SRPR

Skupina OTK hraje směs alternativy, syrového rocku, a noiseu. Na klubové scéně se pohybuje již od roku 1988. Ve svých začátcích byla personálně i koncertně spřízněná s Tata Bojs, s kterými pravidelně pořádají výroční koncerty. Během svého působení vydala čtyři alba a řadu kompilací. Hudební ochutnávka zde.

Skupina SRPR (Sdružení rodičů a přátel RoPy) navazuje na tradici české alternativy. V jejich skladbách se hodně povídá, občas se dostaví i poezie. Hudební kořeny tkví v undergroundu 80. let minulého století. Z jejich písní čiší odkaz kapel jako Jasná páka, Garáž či Visací zámek. Hudební ochutnávka zde.

—————————————-     11. října / 14:00 hod     ———-——————————

MODRÝ DOMEČEK: PARALELNÍ ŽIVOTY

Dokumentární film, 52 min. Paralelní životy musí žít většina lidí s duševním onemocněním. Vnitřní svět ukrývají před tím vnějším, jinak je u nás čeká stigmatizace. Video ukázka zde.

 —————————————-     11. října / 16:00 hod     —————————————

SKLAD 13: Bohnická divadelní společnost 

Kabaret Artaud Tanečně divadelní performance. Více informací zde.

—————————————-     11. října / 20:00 hod     —————————————

SKLAD 13: Výplach

Ethno-psychedelic music. Hrají na violoncello, kytaru, perkuse, caisu, balafón a mnoho dalších. Hudební ochutnávka zde.